Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски отворио је данас Округли сто – јавну дебату „Европске одрживе вредности у пољопривреди и процес придруживања (поглавље 11)”, који се одржао на Факултету за економију и инжењерски менаџмент Универзитета Привредна Академија из Новог Сада.
“Преговарачко Поглавље 11 је изузетно важно јер, кроз хармонизацију са европским законодавством, Србија не само да усклађује стандарде производње и заштите животне средине, већ се обавезује и на подизање квалитета живота у руралним срединама”, рекао је секретар проф. др Маркоски и истакао да Србија прати европске стандарде и треба да гради модел одрживог развоја пољопривреде који одговара нашим специфичним климатским, природним и економским условима.
“Наши пољопривредници нису само економска основа наше земље већ су и чувари идентитета, традиције и квалитета хране коју производимо. Примена европских вредности подразумева очување здравих природних ресурса, улагање у технологију за еколошку пољопривреду и образовање пољопривредника како би могли да одговоре на захтеве модерног тржишта. Повећањем конкурентности и усвајањем одрживих техника производње доприносимо економском развоју и смањујемо зависност од увоза, истовремено јачајући капацитете локалних произвођача”, поручио је присутнима ресорни секретар, подсетивши да на путу Србије ка европским интеграцијама, одржива пољопривреда игра кључну улогу, и као економски покретач и као камен темељац еколошке одговорности.
Пројекат Жан Моне модул „ Европске одрживе вредности у заједничкој пољопривредној политици “ Ерасмус + Программе обухвата, краће наставне програме у области студија Европске уније који су посебно усмерени на подизање свести о важности поштовања одрживих европских вредности у пољопривреди. Проучавањем ЕУ модела пољопривреде и његове одрживе економске, друштвене и еколошке вредности, модул ц́е подстац́и и разумевање будуц́их обавеза Републике Србије које проистичу из отварања преговора у оквиру поглавља 11 – Пољопривреда и рурални развој. Модул Жан Моне о одрживим европским вредностима у пољопривреди надовезује се на резултате досадашњих активности и представља наставак Жан Моне модула „Приступање Србије ЕУ“ и „Примена вредности ЕУ у политикама држава кандидата“ Универзитета Привредна академија. Одлуком Европске извршне агенције за образовање и културу (ЕАЦЕА) пројекат Универзитета Привредна академија је прихваћен за финансирање и траје три године (2022-2025. године). У том периоду сваке године је одржано шест специјалистичких курсева, као и семинар, студентска дебата, истраживачки пројекат и завршни округли сто. Резултати пројекта су објављени у посебној публикацији. Предавачи на пројекту су проф. др Јелена Вапа-Танкосић (руководилац пројекта), проф. др Владимир Медовић и проф. др Радивој Продановић, а координатор пројекта је проф. др Драган Солеша.
На округлом столу представљени су досадашњи резултати истраживања пројекта.