Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Branko Markoski i pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević pozdravili su danas učesnike Sajma zapošljavanja „Improvement”, koji se održava na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Sajam se ove godine održava po treći put, a organizator je Studentska unija Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment.
Sekretar Markoski je istakao da ovaj sajam, koji je okupio preko 20 domaćih i stranih kompanija, izuzetna prilika za studente FTN-a, koji broji preko 17.500 studenata i najveći je fakultet Univerziteta u Novom Sadu, da se upoznaju sa najnovijim trendovima na tržištu rada i potencijalnim poslodavcima.
On je ukazao da su obrazovanje, inovacije i rano zapošljavanje ključni faktori za lični i profesionalni razvoj, te podsetio da je stopa nezaposlenosti među mladima u Srbiji najniža u poslednjih trideset godina.
Prof. dr Markoski se osvrnuo i na činjenicu da je zahvaljujući ulaganjima u sve fakultete, pa i u Fakultet tehničkih nauka, kao i u Naučno-tehnološki park Novi Sad i Institut „Biosens”, Novi Sad postao regionalni lider u istraživanju i razvoju.
„IT sektor u našem gradu zapošljava preko 20.000 stručnjaka, a više od 300 kompanija doprinosi impresivnom izvozu softvera koji čine značajan deo privrede Srbije. Globalni giganti, ali i domaće kompanije unapređuju svoje razvojne centre, ulažu u mlade i njihov rast i znanje i pomažu našu privredu”, kazao je profesor Markoski.
On je naglasio da su ovakvi događaji važni jer pružaju mladima priliku da se informišu, umreže i pronađu inspiraciju za svoj profesionalni razvoj.
Prof. dr Markoski je poručio studentima: „Budućnost je pred vama. Iskoristite najbolje ono što vam Novi Sad i Srbija pružaju i stvarajte bolji svet za sebe i generacije koje dolaze”.
Pokrajinski sekretar za privredu dr Nenad Ivanišević je istakao da je ovaj sajam značajan, jer mi sada imamo da se poslodavci bore za dobre radnike.
„Najsvežiji podatak je da je stopa nezaposlenosti u Vojvodini ispod osam posto, a ovakve manifestacije upravo i doprinose tome da nezaposlenost bude na što nižem nivou. Sa druge strane na ovakvim izuzetnim mestima kao što je Fakultet tehničkih nauka ostvaruje se poseban odnos između studenata i velikih poslodavaca koji im nude put kojim bi mogli krenuti kada završe studije”, istakao je Ivanišević.
Dekan Fakulteta Tehničkih nauka prof. dr Boris Dumnić istakao je da je Sajam zapošljavanja na FTN-u mesto, gde svi učenici imaju za cilj ostvarivanje kvaliteta.
„U interesu svih nas je, pre svega, ostavarivanje kvaliteta za studente inžinjere, kvaliteta koji nudimo na našem prostoru i tržištu. Zato je i suština današnjeg događaja da se studenti upoznaju sa privredom koja je oslonjena na naš fakultet i druge inženjerske fakultete u Srbiji, te ponudom i mogućnostima za zaposlenje nakon završetka studija”, istakao je dekan Dumnić.