Šest decenija razvoja fizičkog vaspitanja u Kikindi u knjizi: „Na izvoru fizičke kulture“

U amfiteartru Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi predstavljena je u petak, 10. decembra 2021. godine, knjiga: „Na izvoru fizičke kulture“, autora Bogoljuba Čikića. Profesor fizičkog vaspitanja u penziji pisao je delo gotovo deceniju, gde je obuhvatio šezdesetogodišnji razvoj svog školskog predmeta u Kikindi. Autor je prikazao koliko je bilo teško da fizička kultura dobije na značaju u obrazovnom sistemu, ali i šta je nekada značilo biti sportista u sredini koja se razvijala.

„Bilo je jako mukotrpno, ali to je bila mladost i sve se lako izdržavalo. To je period izgradnje zemlje posle oslobođenja, od 1944. godine do 2004. godine“, kaže Čikić.

Kroz tekstove i fotografije, prikazane su sve najvažnije nastavne i vannastavne aktivnosti, koje su obeležile šest decenija fizičkog vaspitanja u Kikindi. Delo svedoči i o razvoju sportskog duha u maloj sredini.

„To je bilo osnovno: biti snažan i biti radan, da bi mogao da braniš svoju zemlju i da bi mogao da je izgrađuješ. To je bilo osnovno“, dodaje autor.

Podršku izdavanju knjige dali su i Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost i Društvo pedagoga fizičke kulture Srbije. Iako govori o istoriji fizičke kulture u Kikindi, delo je svojevrsni  prikaz samog društvenog razvoja, kaže pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost Zoran Milošević.

„Knjiga govori da je fizička kultura u Kikindi bila masovna, humana i vrlo dinamična. Nije govorila o socijalnim razlikama, nego o masovnosti, gde su svi mogli da nađu sebe u sistemu fizičke kulture“, izjavio je sekretar Milošević.

Knjiga „Na izvoru fizičke kulture“ ima 500 strana i više od 1.000 fotografija. U njoj su sačuvani ljudi i događaji, kao i sve što je fizičku kulturu u Kikindi podiglo na viši nivo.