Свечаном академијом обележено 105 година од присаједињења Војводине Краљевини Србији

Председник Покрајинске владе Игор Мировић обратио се вечерас на свечаној академији у Српском народном позоришту поводом 105. годишњице одржавања Велике народне скупштине и одлуке о присаједињењу Војводине Краљевини Србији, истакавши да су одлуке Велике народне скупштине донете 25. новембра 1918. у Новом Саду епохалне.

„Славећи историју, сећамо се с најдубљим поштовањем свих наших знаних и незнаних предака који су – не одричући се свог сна и не обазирући се на жртве – прошли тежак пут да би створили темељ на који смо сви ми и данас чврсто ослоњени и услове за слободу и равноправност свих људи и живот достојан човека“, изјавио је Мировић.

Према Мировићевим речима, била је то бунтовна и поносна Српска Војводина, спремна да у страшном времену насталом после њеног формирања 1848. године брани своје право на постојање, самобитност и слободу.

„Војводина – као неизбрисив запис и завет у свести не само сваког Србина већ и сваког правдољубивог и слободољубивог човека са ове стране Саве и Дунава. Војводина Светозара Милетића, Ђорђа Натошевића, Михајла Полит-Десанчића, Јована Јовановића Змаја, Јована Ђорђевића, Лазе Костића. Одлукама о отцепљењу од Угарске и присаједињењу Краљевини Србији – Јаша Томић, Славко Милетић, Блашко Рајић, Јован Храниловић, Људевит Мичатек, Игњат Павлас и стотине других посланика из Бачке, Баната и Барање – сан о слободи и уједињењу претворили су у јаву“, рекао је Мировић.

Војводина је данас, како је навео, место равноправних људи у којем свако с поносом може гласно да каже ком идентитету припада. Потврда је то, према Мировићевим речима, што се у Војводини, складној у својој различитости, одлучно води политика која снажно подржава очување сваког идентитета, па отуда и вертикала образовања на језицима мањина, од предшколског до факултетског, развијен систем јавног информисања на тим језицима и очуваност њихових културних и других специфичности.

„Део нашег дуга према онима који су се вековима борили, а у новембру 1918. године и изборили за будућност коју ми данас живимо и коју ће живети и наши потомци, јесу и нови ауто-путеви, мостови, брзе саобраћајнице и регионални и локални путеви, као својеврсне жиле куцавице привредног и сваког другог развоја, и све оно што радимо и градимо“, изјавио је Мировић.

Према Мировићевим речима, одуживање тог дуга никада не сме да буде прекинуто, јер нас управо оно покреће да будемо још бољи и успешнији, још сложнији и одговорнији.

„То је једини пут да баш онако као што су то урадили наши велики преци – и ми поколењима која за нама долазе створимо претпоставке да живе још боље и услове да и сама креирају још бољу и још извеснију будућност за оне који ће доћи после њих“, нагласио је Мировић.

Мировић је истакао да је Војводина нераскидиви део Републике Србије, који је снагом убеђења и бескрајном љубављу огромне већине одолео сепаратистичким тежњама, нарочито израженим у времену комунистичког једноумља.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић нагласио је да је вечерашње окупљање доказ опредељености за неговање културе сећања и посвећености слободи националног памћења и чувања идентитета.

„Прегалаштво Покрајинске владе да пре неколико година започне светковање данашњег празника добило је пуну потврду Одлуком Владе Србије да од ове године годишњица Велике народне скупштине и одлуке о присаједињењу Војводине Краљевини Србији нађе своје заслужено место у државном календару датума од националног значаја”, рекао је Селаковић и истакао да је данашњи дан круна вишевековне борбе наших предака, за слободу и равноправност.

На свечаној академији председник Мировић уручио је највише признање АП Војводине – Награду „Михајло Пупин“ Радмили Ракин Мартиновић, редовном професору на академији уметности, као и покрајинска признања овогодишњим добитницима која се додељују у АП Војводини у областима привреде, културе, образовања, спорта и равноправности полова.

У име добитника, обратила се Радмила Ракин Мартиновић, изразивши захвалност Покрајинској влади на Награди и признањима, које представљају велику подршку.

„Награде су путоказ да је курс на коме сте добар и зато хвала свима који су препознали лепоту и вечност стваралшатва“, навела је Радмила Ракин Мартиновић.

Свечаној академији присуствовали су и председници Народне скупштине Републике Србије и Скупштине АП Војводине, потпредседници Владе Републике Србије, Скупштине Војводине и Покрајинске владе, посланици Народне скупштине Републике Србије и Скупштине АП Војводине, министри у Влади Републике Србије, чланови Покрајинске владе, председник Матице српске, представници Војске Србије и Министарства унутрашњих послова, Српске православне цркве, Исламске заједнице, градова и општина из АП Војводине, Срба из региона и дипломатског кора.