Najbolja mlada naučnica za Srbiju za 2023. godinu na prijemu u Pokrajinskoj vladi

Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević, priredio je danas u Pokrajinskoj vladi svečani prijem za najbolju mladu naučnicu u Srbiji za 2023. godinu, dr Olju Šovljanski.

Tim povodom sekretar Milošević je istakao da je nagrada Danubius Young Scientist Award, čiji je ovogodišnji lauret dr Šovljanski, potvrda da su „Tehnološki fakultet i Univerzitet u Novom Sadu snažna naučna tačka na geografskoj karti Evrope na koju smo svi itekako ponosni“.

„Programom razvoja visokog obrazovanja i naučnoistraživačke delatnosti u Autonomnoj pokrajini Vojvodini do 2030. godine proklamovali smo ne samo dostupnost visokog obrazovanja i njegovu digitalizaciju, nego i naučnu izvrsnost. Ovo je naš prilog disiminaciji, širenju znanja, jačanju vrednosti koje su potrebne našem društvu, a koje se, evidentno, menja po pitanju znanja, kompetencija i posvećenosti naučnoj izuzetnosti, što je vidljivo i u očima drugih. Ovakva priznanja to dokazuju“, rekao je resorni sekretar i dodao:

„Od srca Vam čestitam! Vi ste, kao i vaše prethodnice dr Aleksandra Cvetanović i dr Jelena Vladić, obe sa Vašeg matičnog fakulteta i obe dobitnice ovog prestižnog priznanja, orijentir da se kao društvo krećemo u dobrom smeru. Danas svedočimo tome koliko su nam važni oni koji stvaraju i bivaju prepoznati po svom staralaštvu još kao mladi, ali i „vidljivi“, posebno kao potencijal privrednog razvoja naše zemlje.“

Nagrada Danubius Young Scientist Award dodeljuje se od 2011. mladim naučnicima iz 14 zemalja Dunavskog regiona (Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Mađarska, Moldavija, Nemačka, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina), za izuzetna dostignuća u području njihovog istraživanja. Nagradu dodeljuje Austrijsko ministarstvo za obrazovanje, nauku i istraživanje i Institut za Dunavski region i Centralnu Evropu, sa namerom da se ukaže čast i oda priznanje izuzetnim naučnicima i naučnicama, koji postižu izvanredne rezultate u svojim naučno-istraživačkim poljima.

Kriterijumi dodele nagrade uključuju naučnu izvrsnost i inovativan pristup u akademskom radu, tematsku relevantnost naučnog rada za pitanja/probleme Dunavskog regiona, značaj istraživanja u međunarodnim okvirima, potencijal naučnika, uključenost u međunarodne naučnoistraživačke organizacije i saradnje, diseminacija naučnog znanja.

Nagrađena dr Šovljanski naglasila je da je Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prepoznao njen naučni potencijal pre svih nagrada kojima je do danas ovenčana, dodelivši joj kratkoročni projekat od interesa za razvoj naučnoistraživačke delatnosti u Autonomnoj pokrajini Vojvodini, a čiji su rezultati doveli, naposletku, do  Danubius nagrade.

 

„Ovo priznanje za mene predstavlja privilegiju, ali i podstrek da svoja istraživanja nastavim u ovom smeru i, zajedno sa mojim timom, budemo primer mlađim kolegama i onima koji će se sutra baviti naukom i unaprediti Dunavski region kroz ovakva istraživanja“ rekla je dr Šovljanski.

Prof. dr Siniša Markov, Oljin mentor, istakao je da je potencijal mlade naučnice uvideo još tokom akademskih studija i da njeni današnji uspesi nisu iznenađenje ni za koga sa Katedre za biotehnologiju.

Dr Olja Šovljanski, na Tehnološkom fakultetu Novi Sad radi kao naučni saradnik na Katedri za biotehnologiju i bavi se istraživanjem u oblastima tehnološke mikrobiologije, prehrambene biotehnologije i materijala budućnosti. Njena doktorska disertacija na temu bakterijskih izolata iz reke Dunav koji imaju značajan biokalcifikujući potencijal je prethodno prepoznata kao istraživački rad od velikom značaja za zaštitu životne sredine (Specijalno priznanje Fondacije Doc. dr Milena Dalmacija).

Njen naučni doprinos okićen Nagradom za najbolje mlade naučnike i istraživače Fonda Dr Zoran Đinđić.