Данас је у згради Ректората Универзитета у Новом Саду отворен 11. Меморијални научни скуп из заштите животне средине „Доцент др Милена Далмација“, који је ове године интегрисан са 1. Пролећном школом унапређених третмана отпадних вода – SmartWaterTwin. Свечаном отварању је присуствовала подсекретарка у Покрајинском секретаријату за високо образовање и научноистраживачку делатност мр Катарина Ковачевић.
Током наредна 4 дана биће одржан низ предавања, радионица, панел сесија, постер презентација, а планирано је и отварање уметничке изложба радова студената Академије уметности у Новом Саду “Микробна Метаморфоза: Спекулативне визије активног муља”, која узима за референцу микрографије активног муља са постројења за третман отпадних вода у Суботици, као и форму научних/биолошких панела који су се показали као савршен практичан пример споја биологије и уметности.
Учеснике очекују два пленарна предавања као и предавања лауреата Фондације „Доцент др Милена Далмација“ за 2023. годину, где ће управо изложити своје научне резултате за које су награђени у претходној години.
Први део скупа посвећен је презентацији научних радова пре свега младих истраживача. Кроз тринаест усмених и пет постер презентација биће представљене теме квалитета вода и третмана отпадних вода, као и област третмана и управљања седиментом и квалитет ваздуха, као и различитих видова мониторинг активности у циљу заштите и унапређења животне средине.
У оквиру скупа биће организована специјална радионица „BESED-ON“ где ће присутни имати прилику да се упознају са основама вишекритеријумске анализе као алат за доношење одлука у истраживачком раду, као и тематска сесија „Циркуларна економија отпадних вода“, где ће се учесници упознати са овим појмом као и вредним ресурсима које се крију у отпадним водама.
Ове године организује се и 1. Пролећна школа унапређених третмана отпадних вода – SmartWaterTwin, где ће кроз серију предавања конзорцијума SmartWaterTwin пројекта, учесници бити упознати се са најмодернијим истраживачким досезима унапређених третмана отпадних вода. Поред предавача са ПМФ-а учествоваће и колеге из Шпаније са Каталонског института за истраживање вода (Institut Català de Recerca de l’Aigua – ICRA), као и из Француске са Универзитета PARIS XII VAL DE MARNE, (UPEC).
Такође, кроз неколико сесија реализоваће се и сегмент „Развоја каријере за младе истраживаче“ кроз примере успешних прича апликаната за грантове и радионице о изради предлога пројектних апликација.
Организатори догађаја су Kатедра за хемијску технологију и заштиту животне средине Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине Природно-математичког факултета у Новом Саду, Фондација „Доц. др Милена Далмација“, SmartWaterTwin, Horizon Europa пројекат, као и BEuSED пројекат, Фонда за науку Републике Србије.
Као и претходних година, Фондација је добила подршку Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност.