Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски данас је свечано отворио јубиларну 15. европску Ноћ истраживача у тржном центру Биг Новом Саду. Ове године, Ноћ истраживача ће се одржати 27. септембра у Новом Саду, Инђији, Кикинди, Шапцу, али и још преко 30 градова у Србији.
„Ми у Новом Саду имамо велики број научних умова, имамо и Институт за вештачку интелигенцију Србије, Научно-технолошки парк са векиким бројем старт-апова који младима пружа јединствену прилику да своје идеје претворе у практичне и употребљиве производе. Можда баш данас неки од вас добију идеју како да употребом науке унапредимо свакодневни живот“, рекао је секретар проф. др Маркоски и додао:
„Србија иде напред на пољу науке. Поред вештачке интелигенције у Београду се гради и БИО4 кампус, а током Еxпо2027. бићемо чвориште на којем ће се се срести наука и уметност, наука и спорт и наука и куктура“.
Секретар проф. др Маркоски је поручио да су Град Нови Сад и Војводина, захваљујући оваквим манифестацијама, препознати као места где се наука негује и где се улаже у будућност кроз истраживање, иновације и образовање.
„Наш циљ је да овакви догађаји инспиришу младе генерације и подстакну их да се укључе у свет науке, јер само кроз знање и истраживање можемо градити бољу и одрживију будућност“, посебно је истакао професор Маркоски.
Ноћ истраживача представља највећу и најзабавнију промоцију науке и научника на свету. Пројекат је на европском нивоу покренут 2005. године, са идејом да обезбеди забавно-едукативну промоцију рада и живота научника и демистификује науку као баук којим се баве тек ретки. Србија се 2010. године придружује, са идејом водиљом – омогућити посетиоцима да што боље упознају научнике и науку на атрактиван, динамичан и интерактиван начин, спајајући науку са забавом, иновативношћу и креативношћу. Циљ пројекта је да скрене пажњу на истраживаче и позив истраживача, да покаже да су научници обични људи са веома интересантним послом, да попут људи других професија, доприносе општем друштвеном и економском развоју. У том смислу, јавност ће имати прилику да упозна истраживаче у њиховим свакодневним активностима, без тајни и предрасуда да се ради о компликованом и недоступном послу. Посетиоци ће моћи боље да разумеју науку, да дођу у контакт са опремом и уређајима, али пре свега да се сретну лицем у лице са научницима.
Главни циљ пројекта је унапређење и јавно признање истраживача и њихове улоге у друштву, као и подстицање младих људи у Србији да се упусте у научну каријеру.
До сада је у осмишљавање програма укључен велики број истраживача са Универзитета у Новом Саду, али и из шире научне заједнице. Такође, у складу са праксом у другим европским земљама, осмишљени су и бројни забавни садржаји како би се додатно привукли посетиоци различитих старосних група и образовних профила. Сваке године, манифестацију посети између 10 и 20 хиљада посетилаца, а ове године, с обзиром на разноврстност и актуелност садражаја, очекује се рекордна посета на свим локацијама.
Током саме Ноћи истраживача у ТЦ “Биг”, истраживачи са свих факултета Новосадског универзитета из свог угла ће демистификовати учешће вештачке интелигенције у сфери њиховог рада, од медицине, преко привреде до техничких наука, уз мноштво радионица. Поред овог дела програма, намењеног најширој публици свих узраста, треба издвојити сегмент у Простору у Петроварадину, где ће окупљени научници полемисати о климатским променама, анатомији вештачке интелигенције, а као забавни део најављен је рок концерт ВИС Изо.