„Универзитет у Новом Саду, установа је од националног значаја и једна од најважнијих у АП Војводини. Данас, када обележава 64. годишњицу постојања, са сигурношћу можемо рећи, да све што је до сада урађено, и што се ради, надилази и националне оквире. Поносни смо на студенте, асистенте, доценте и професоре, који снагу свога знања безрезервно преносе широм света“, истакао је покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски на свечаности поводом обележавања Дана УНС.
Према речима проф. др Маркоског, УНС је једно од највећих образовних и научних средишта у централној Европи, и покрива готово све области науке и високог образовања.
„У саставу Универзитета у Новом Саду има 14 факултета, три института, преко 300 акредитованих програма, готово 50.000 студената, као и страних студената из чак 68 земаља“, рекао је проф. др Маркоски.
Он је истакао да студенти и професори са нашег универзитета постижу значајне резултате како у земљи, тако и у иностранству, као и то да је само у школској 2022/2023. години, Универзитет постао богатији за 177 доктора наука.
„Поносан сам и на чињеницу да је АП Војводина оснивач Универзитета у Новом Саду, који представља инструмент снажног развоја покрајине у пољопривреди, ИТ сектору и другим областима. Нови Сад је данас центар ИТ индустрије у Србији, и овде се, између осталог, налази Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију, а процват ИТ сектора кренуо је са Факултета техничких наука“, рекао је проф. др Бранко Маркоски и додао да пружање подршке универзитету није само улагање у образовање, већ у будућност наше земље.
Према речима проф. др Маркоског, Новосадски универзитет је својим развојем, интердисциплинарношћу и повезивањем академског рада са практичним достигнућима, дао немерљив допринос развоју привреде не само у Војводини, већ и у целој Србији. Он је напоменуо да су у току припреме за почетак радова на изградњи новог Научно-технолошког парка 2 у Новом Саду, завршена је изградња Студентског културног центра, а нова зграда Института „БиоСенс“ постала је светски расадник идеја из области пољопривреде.
Проф. др Маркоски додао је да о успеху Новосадског универзитета у свету, говори најновија Шангајска листа за 2023. годину, на којој је у пет области, од укупно 54, пласиран међу првих 500. Тако је УНС између 151. и 200. места из области науке о храни и технологији хране, затим између 201. и 300. места у области угоститељства и менаџмента у туризму, као и у области спортских наука. У областима пољопривреде и јавног здравља налази се између 401. и 500. места на Шангајској листи.
„Наставите да распламсавате жељу за знањем, напредовањем и учењем и да обликујете оно најбоље што имамо у нашем друштву – младе, паметне људе који су будућност Србије“, поручио је проф. др Маркоски.
На свечаности се обратио и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић који је изјавио овом приликом да је Универзитет симбол нашег града, наш велики понос, расадник памети и талената.
„Свима који раде на Универзитету, али и онима су студирали, студирају, који воле и цене ову институцију, од срца честитам на безмало шест и по деценија трајања. Управо захваљујући огромном ресурсу знања, из најконкуретнијих образовних профила данашњице, наш Нови Сад постао је место сусрета науке и економије, традиције и долазећих трендова и пожељно место за студирање на мапи европских универзитета. Увек ћемо бити поуздан партнер Универзитету и трудићемо се да и даље, удруженим снагама, стварамо шансе и прилике да млади остану да живе и раде у својим срединама, да развијамо град и нашу земљу“, навео је градоначелник Ђурић.
Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић представио је најзначајнија постигнућа Универзитета и његових чланица током школске 2023/2024. године. Он је истакао да је УНС имао тренд добрих научних и наставних резултата, те да ће и надаље наставити са добром да нашим студентима и друштву даје најбољи квалитет знања.
Присутнима су се обратили и проф. др Јанко Самарџић, посебни саветник у Министарству просвете и др Марина Соковић, помоћница у Министарству науке, технолошког развоја и иновација у Влади Србије.
На данашњој свечаности у почасног доктора Универзитета у Новом Саду промовисан је истакнути српски филмски редитељ и сценариста Желимир Жилник. Аутор је бројних играних и документарних филмова и један од зачетника жанра доку-драма, награђиван на домаћим и интернационалним фестивалима.
Почасни докторат додељује се истакнутој научној, културној и другој јавној личности из земље и иностранства за изузетан допринос у областима наставног, научног, истраживачког и уметничког стваралаштва.