Danas je na Novosadskom sajmu upriličena konferencija za novinare povodom održavanja 19. međunarodnog sajma obrazovanja „Putokazi“, koji će se ove godine održati 21-23. marta, 28. međunarodne izložbe umetnosti „Art ekspo“ u trajanju od 18. do 25. marta, manifestacije „Dani Laze Kostića“ kao i nove priredbe – Sajma gejminga „NS GAMING WEEK“ koja se održava 21-23. marta, u Hali „Master“ Novosadskog sajma.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, prof. dr Zoran Milošević obratio se prisutnima:
„Novosadski sajam je mesto gde se susreću ljudi i ideje. Ovo je dobra prilika da kažemo zašto nam je on važan iz ugla politike. Ako smo pre 7 godina imali budžet od 61 milijarde dinara, a 2023. godine on iznosi 123 milijardi, to je zajednički uspeh, ne samo politike, već i privrednika i, pre svega, obrazovanja. Oni koji dolaze i žele da ulažu u našu zemlju računaju na dobro uređene privredne zone, infrastrukturu, subvencije, ali računaju i na jedan važan kapital – ljudski kapital oličen u znanju, u čijem kreiranju u pokrajini učestvuje Univerzitet u Novom Sadu, 9 visokih škola strukovnih studija, čiji je osnivač AP Vojvodina, ali i privatni fakulteti, jer svi su oni sa prefiksom „akreditovani“. Intelektualizacija je jedan, dobro proklamovani princip, a on se ostvaruje još boljim ciljevima koje smo mi, potkraj prošle godine, definisali u Planu razvoja visokog obrazovanja u AP Vojvodini do 2030. godine, a to su: povećanje kvaliteta usluga i dostupnosti visokog obrazovanja, digitalizacija i naučna izvrsnost.“
„Za nas je posebno važna povezanost nauke i privrede. U Autonomnoj pokrajini Vojvodini imamo postojan broj studenata i na akademskim i na strukovnim studijama. Međutim, imamo jedan zarobljeni kapital u intelektualnoj zajednici koji ne daje dovoljno dobar rezultat u privrednom ambijentu – oko 70 % istraživača je, po NALED-ovoj studiji, koncentrisano na fakultetima, a svega ih je 2% u realnom, privrednom sektoru. U razvijenim zemljama Evrope taj odnos je skoro ujednačen i oko 46% istraživača je u privrednom ambijentu, a njih 40% u akademskoj zajednici. U privredno, još razvijenijim ekonomijama, poput Sjedinjenih Američkih Država ili Japana, skoro 70% istraživača je u privredi. Opominjujuće je i to što svega 3% privrednih subjekata ostvaruje saradnju sa naučnoistraživakim institucijama“, podsetio je resorni sekretar i dodao:
„Stoga, uvek je pitanje da li je nauka trošak ili investicija. Ako je investicija, mi moramo da povećamo broj patenata i to značajno; akademska zajednica više brine o nastavničkim zvanjima nego o inovacijama. To nije dobro i to u budućnosti može da nas limitira.“
Profesor Milošević je posebno istakao da prema članu 35. Zakona o visokom obrazovanju, „doktorske studije pripadaju samo akademskom visokom obrazovanju“.
„Svi oni koji su na visokim školama strukovnih studija završili specijalističke i master studije ostaju na tom nivou, ne mogu dalje da idu na doktorske studije i to nije dobro. U Švedskoj, Danskoj i Nemačkoj je to moguće; moramo i mi obezbediti bolju komunikaciju između strukovnih i akademskih studija, i ishod strukovnih studija do doktorata“, naglasio je sekretar, koji je svoje obraćanje završio rečima:
„Mi smo zaista, više nego zahvalni akademskoj zajednici koja je trasirala put razvoja celokupnog društva, ali neophodno je usmeriti snop svetla na mesta gde možemo biti još bolji, a to su inovacije i patenti, kao i izmeštanje akademskog korpusa prema privrednim problemima, što je danas, gotovo ‘sudbinsko pitanje našeg društva‘.“
Mr Danica Lučić, predstavnica Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, najavila je da će tokom tri dana sajma biti predstavljeni značajni projekti koje Sekretarijat realizuje, između ostalih, Projekat obuke talentovanih učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije AP Vojvodine i angažovanja stručnih saradnika na Andrevlju za 2024. godinu, koji se, već treću godinu za redom, uspešno ostvaruje u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.
Generalni direktor Novosadskog sajma Nikola Lovrić iskazao je zadovoljstvo „što u skladu sa titulama Evropske prestonice kulture i Omladinske prestonice Evrope kojima je Novi Sad bio ovenčan, ovogodišnje sajamske manifestacije počinju upravo izložbama posvećenim kulturi, umetnosti, kreativnosti i omladini“.
Međunarodni sajam obrazovanja „Putokazi“ okuplja institucije koje predstavljaju više od 500 obrazovnih profila i daje sveobuhvatnu ponudu srednjeg i visokog obrazovanja u našoj zemlji, zajedno sa ponudom srednjih škola i fakulteta u Slovačkoj, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, a posetiocima će ponude o nastavku školovanja predstaviti i Ambasada Kanade.