Obeležen Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Novosadsko udruženje studenata sa invaliditetom organizovalo je tribinu povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, koji se tradicionalno obeležava 3. decembra u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu.

Tribina je deo programa „OPENS u niskom startu“ koji se realizuje u okviru projekta „Novi Sad- grad mladih, Srbija – zemlja mladih“, koji finansira Grad Novi Sad, Kancelarija za mlade, a sprovodi Omladinski savez udruženja OPENS“ sa saradnicima.

Tim povodom skupu je prisustvovala i mr Katarina Kovačević, podsekretarka u Pokrajinskom sekretarijatu za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost. Govoreći studentima o značaju Međunarodnog dana studenata, podsekretarka Kovačević je podsetila prisutne na dosadašnju dobru saradnju sa studentskim organizacijama i istala da će Sekretarijat, osluškujući potrebe studenata i prihvatajući konstruktivne predloge, i ubuduće podržavati aktivnosti studenata.

„Posebno smo ponosni na činjenicu da kontinuirano, zahvaljujući finansijskoj podršci Pokrajinske vlade, omogućavamo desetodnevni boravak 16 studenata s određenim oblikom invaliditeta, uz prisustvo pratilaca, na edukaciji i rehabilitaciji u Banji Kanjiža. Sama činjenica da je realizacija ovog projekta pomogla nekome od vas, za nas je uspeh, nadahnuće i inspiracija za dalji rad“, kazala je podsekretarka Kovačević i dodala:

„Cilj ovakvih projekata upravo je ohrabrenje, podrška i podsticaj mladim ljudima da istraju u obrazovnom procesu za koji im je potreban višestruki napor da dosegnu rezultate svojih vršnjaka, a imaju hrabrosti da se, uprkos ličnim poteškoćama, obrazuju i grade intelektualni kapacitet društva svojim znanjem, dajući primer drugima.“

Prema rečima predsednice Novosadskog udruženja studenata sa invaliditetom Ane Ilić, na tribini je bilo reči o barijerama sa kojima se suočavaju tokom studiranja i generalno u životu, zatim pitanjima personalne asistencije koja je delimično rešena, ali i koje su mogućnosti zapošljavanja tih osoba kada završe studije.

„Naša iskustva zavise od osobe do osobe, odnosno ako postoje dve osobe koje imaju isti oblik invaliditeta, ne moraju imati iste probleme života. Naše Udruženje nastoji da otvara vrata studentima koji mogu da nam se obrate ukoliko imaju bilo kakav problem“, kaže Ilić.

Ona naglašava da su barijere najčešće arhitektonskog tipa: neprilagođenost zgrada u kojima OSI studiraju, žive i rade, ali i nedostatak liftova i rampi. Takođe, barijere mogu biti socijalne i one se tiču diskriminacije, kada OSI ne naiđe na podršku koja joj treba biti zagarantovana kao jednakom članu društva.

NAPOMENA: Autor fotografija je Omladinski savez udruženja OPENS.