Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof dr Zoran Milošević prisustvovao je sinoć svečanoj akademiji „Korak ispred svih“ , kojojm je Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu obeležio je dva važna datuma u svojoj istoriji – 75 godina od kada je 1948. godine formiran kao nezavisna visokoškolska ustanova i 150 godina od kada je 1873. godine doneta odluka o uvođenju predmeta „Mehanika i nauka o mašinama“ u visoko školstvo u Srbiji. Na svečanosti u Amfiteatru, koji nikada nije bio puniji, istaknuti su najvažniji rezultati u prethodnoj godini, nagrađeni su najbolji studenti, a zaslužnim pojedincima i organizacijama uručena su specijalna priznanja za doprinos razvoju obrazovanja i naučnog istraživanja.
Pozdravljajući brojne zvanice, predsednik Saveta Mašinskog fakulteta prof. dr Dragan Milković se zahvalio svima koji su, kako je rekao, svojim radom doprineli da Mašinski fakulet bude visokoškolska i naučna ustanova poštovana i prepoznata.
„Zahvalnost dugujemo i svim generacijama koje su prethodnih decenija gradile i razvijale naš fakultet“, rekao je između ostalog prof. Milković.
„Prošlo je prvih 75 godina Mašinskog fakulteta. Mi se ponosimo našom tradicijom i rezultatima u prošlosti, ali baš zbog toga i u ovoj godini velikih jubileja moramo biti na visini zadatka u svim segmentima rada“, istakao je dekan Mašinskog fakulteta, prof. dr Vladimir Popović. Kako je naveo, Mašinski fakulet danas čini skoro 40 hiljada kvadrata, 4200 studenata, oko 500 zaposlenih i ono što je najvažnije, proizveo je 25 hiljada mašinskih inženjera i hiljadu doktora nauka za našu državu. „Duboko verujem da naš fakultet, bez obzira na dostignuća iz prošlosti, višedecenijsku tradiciju, sjajne generacije i čuvene profesore koji su izgradili ovu zemlju, može i mora dalje da napreduje“, rekao je dekan Mašinskog fakulteta.
Prethodnu godinu obeležili su veliko interesovanje studenata za upis na sve studijske programe, sjajni rezultati studentskih timova, posebno tima „Beoavia“, nastavak izgradnje novog identiteta fakulteta, kao i povećana aktivnost na međunarodnim projektima. „Pored toga, radili smo na povećanju vidljivosti fakuleta u nacionalnim i međunarodnim okvirima. Ulagali smo u laboratorije i napravili digitalni repozitorijum, koji broji 7500 referenci naših istraživača. Bavimo se naprednim tehnologijama, kao što su robotika, Industrija 4.0, veštačka inteligencija, biomedicinsko inženjerstvo, e-mobilnost i obnovljivi izvori energije. Jedini smo fakultet u Srbiji koji sarađuje sa CERN-om“, naglasio je prof. Popović.
Mašinskom fakultetu je ove godine produžena nacionalna akreditacija svih studijskih programa na svim nivoima studija, kako na srpskom tako i na engleskom jeziku, a produžena je i akreditacija Britanskog kraljevskog društva brodograđevinih inženjera, čime je potvrđen i međunarodni kvalitet studija mašinstva. „Na Stendfordskoj listi najcitiranijih naučnika u svetu, od 83 naučnika iz Srbije, nalazi se šest profesora Mašinskog fakulteta, što je 7% od ukupnog broja, a po kvalitetu poslova koje dobijaju naši diplomci nalazimo se na trećem mestu u Srbiji“, naveo je dekan.
Napominjući da je Mašinski fakultet ove godine dobio i dva značajna nacionalna priznanja – Sretenjski orden i Svetosavsku nagradu, prof. Popović je rekao da je to velika čast, ali i velika obaveza. „Smatram da smo svojim radom prethodnih decenija to i zaslužili, ali pred nama je zadatak da dalje napredujemo. Ovo je vreme inženjerstva, koje posmatram s optimizmom. Verujem u našu budućnost i sve nas. Verujem u sebi i svoj tim. Znam da možemo i hoćemo. Ako se ne menjamo, onda stagniramo i zato idemo u korak s našom maksimom – Korak ispred svih“ poručio je na kraju prof. Popović.
Dan fakulteta, studentima, nastavnicima i svim zaposlenima, čestitala je prorektorka Univerziteta u Beogradu, prof. dr Zorica Vujić ie istakla da je Mašinski fakultet najznačajnija i najstarija visokoškolska ustanova u oblasti mašinstva koja već 75 godina svojim radom doprinosi ugledu Univerziteta u Beogradu. Kako je navela, Mašinski fakultet se od svog nastanka razvijao u skladu sa zahtevima i potrebama društva, negujući čvrstu vezu između nauke i struke.
“Danas smo svedoci da sve veći broj srednjoškolaca upisuje ovaj fakultet, čemu u velikoj meri doprinose potpuno inovativni studijski programi, na kojima se izučavaju robotika, veštačka inteligencija i druge napredne tehnologije. S druge strane, na to utiču i zahtevi tržišta. Mašinski inženjeri su danas veoma traženi. Mnoge kompanije otvaraju svoja razvojna odeljenja i rado prihvataju multidisciplinarno obrazovane mlade mašinske inženjere. U tom smislu Mašinski fakultet čeka jedna svetla budućnost“, naglasila je prof. Vujić.
Predsednik Srpske akademije nauke i umetnosti, akademik Zoran Knežević je rekao da je Mašinski fakulet je već decenijama jedan od najvažnijih stubova Univerziteta u Beogradu i neprikosnoveni nosilac i promoter najviših standarda u nastavi i istraživanjima u svojoj oblasti.
„SANU kao najviša naučna i umetnička institucija u skladu sa svojom politikom i podrškom najvišim naučnim i etičkim vrednostima s ponosom neguje sećanje na svoje istaknute članove – profesore Mašinskog fakulteta (njih ukupno 13) koji su svojim stručnim i ljudskim kvalitetima nemerljivo doprineli ugledu akakdemije. Zato je obaveza svih nas i u SANU i na Mašinskom fakultetu da budućim nastavljačima ove svetle tradicije prenesemo zavet da čuvaju uspomenu na izuzetne ljude koji su znanjem i pregalaštvom neumorno gradili obe institucije“, poručio je akaemik Knežević.
U ime predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, jubilej Mašinskom fakultetu je čestitao g-din Dejan Savić, savetnik za kuluturu predsednika Republike, koji je tom prilikom poručio da Mašinski fakultet i kadrovi koje školuje imaju veoma značajnu ulogu za naučnu, nastavnu i ekonomsku bazu Srbije, kao i za njenu industriju.
Osvrnuo se i na blisku povezanost kulture i obrazovanja. „Kultura i obrazovanje idu ruku pod ruku. Što je viši nivo kulture, viši je nivo obrazovanja i obratno. Zato i ovako reprezentativne zvanice, među kojima su i ministri u Vladi Republike Srbije i Njegova Svetost Patrijarh srpski g-din Porfirije, prisustvuju jednom ovakvo značajnom i velikom skupu“, istakao je, između ostalog, g-din Savić.
Nema velikog infrastrukturnog projekta u Srbiji bez učešća mašinskih inženjera i mašinske nauke. U tom smislu ovaj fakultet je dao nemerljiv i dragocen doprinos razvoju našeg društva, istakao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
“Zahvalni smo na tome i posebno na doprinosu koji dajete izgradnji naših brzih pruga i renesansi naše železnice. Mi smo zemlja koja je izgradila 75 kilometara brze pruge, trenutno gradimo 108 kilometara prema Subotici što ćemo završiti naredne godine i krećemo da gradimo 230 kilometara brze pruge prema Nišu”, rekao je Vesić i naveo da je u toku projektovanje brze pruge prema Sofiji, kao i da se zajedno sa EU radi na tome da se izgradi i 135 kilometara brze pruge prema Skoplju. “Svi ti projekti znače bolji život za sve građanke i građane Srbije, veći bruto domaći proizvod naše zemlje i bolji životni standard i ne bi mogli da se realizuju bez učešća mašinske nauke i mašinskih inženjera, kao i predstavnika Saobraćajnog, Arhitektonskog, Građevinskog, Rudarskog, Tehnološkog i svih drugih fakulteta koji učestvuju u jednom procesu”, poručo je, između ostalog, ministar Vesić.
Čestitajući jubilej Mašinskom fakultetu, ministarka za nauku, tehnološki razvoj i inovacije dr Jelena Begovićje izrazila zahvalnost svim nastavnicima i zaposlenima na, kako je istakla, njihovoj strasti, trudu i posvećenosti kojom su omogućili fakultetu da se razvije i napreduje tokom proteklih 75 godina. „Bez vašeg doprinosa, ova ustanova ne bi mogla da ima ugled koji danas ima u Republici Srbiji, a mogu da kažem i šire u regionu“, rekla je ministarka.
Obrativši se studentima, ministarka je rekla da je velika sreća što imaju priliku da studiraju na fakultetu koji ima dugu tradiciju i koji je uspešan u praćenju trendova, primeni znanja, saradnji sa industrijom i koji mladim akademcima daje podršku i šansu da svoje ideje ostvare. „Od vaših ideja zavisi naša budućnost. Zato su Vlada Srbije i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacije, ali i šire, veoma odlučni da podrže nauku i razvoj inovacija, istakla je dr Begović.
Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović je istakla da je Mašinski fakultet institucija od nacionalnog značaja i da predstavlja osnov razvoja mašinske nauke i industrije u Srbiji. „Kao najstarija i najveća visokoškolska i naučna ustanova u našoj zemlji u oblasti mašinstva, Mašinski fakultet je uprkos svim izazovima kroz 75 godina postojanja uspeo da se prilagodi zahtevima modernog vremena prepoznavši novu šansu za razvoj stalnim uvođenjem savremenih disciplina, kao i razvijanjem novih inovativnih studijskih programa.
„U novom digitalnom konceptu industrije, obrazovanje proizvodnih inženjera postaje od izuzetne važnosti. Na svima nama je da zajedno podržavamo rad stručnjaka sa vrhunskim teorijskim i interdisciplinarnim znanjima, ali i praktičnim kompetencijama iz različitih oblasti koje se izučavaju na ovom fakultetu, istakla je prof. dr Đukić Dejanović, dodajući da je akademska zajednica oduvek bila stub očuvanja kvaliteta visokog obrazovanja.
Proslava Dana Fakulteta bila je i prilika da se pojedincima zaslužnim za afirmaciju Mašinskog fakulteta dodele plakete i nagrade najbolji studenti.
Specijalna plaketa za doprinos razvoju i afirmaciji Mašinskog fakulteta pripala je kompaniji „Elektroprivreda Srbije a.d.“, dugogodišnjem partneru Mašinskog fakuleta na mnogim značajnim projektima. Direktoru kompanije, gospodinu Dušanu Živkoviću, priznanje je uručio dekan Mašinskog fakulteta, prof. Vladimir Popović.
Plaketa za doprinos razvoju i jačanju ugleda Mašinskog fakulteta postuhumno je dodeljena prof. dr Bojanu Babiću, šefu Katedre za proizvodno mašinstvo, a priznanje su primili sinovi prof. Babića.
Nagradu „Akademik Vladan Đorđević“ za naučni rad autora sa Mašinskog fakulteta objavljen u najbolje rangiranom međunarodnom časopisu izuzetnih vrednosti za 2022. godinu, dobio je prof. dr Aleksandar Obradović.
Prodekan za nastavu, prof. dr Marko Miloš uručio je nagrade najboljim studentima u prethodnoj školskoj godini.
Najbolji među najboljima su: student generacije Dušan Božić, master inženjer mašinstva – automatsko upravljanje, sa prosečnom ocenom 9,96 na osnovnim akademskim studijama i ocenom 10,00 na master akademskim studijama. Dušan je ujedno i jedan od najboljih akademaca na master akademskim studijama, a ovu titulu zaslužile su i njegove kolege Đorđe Ilić i Danijela Srećković sa Modula za termotehniku sa prosečnom ocenom 10,00, kao i Bogdan Stefanović sa Modula za automatsko upravljanje, takođe sa prosečnom ocenom 10,00. Najbolji student na osnovnim akademskim studijama je Nemanja Divinić, s prosečnom ocenom 9,93.
Svečanoj akademiji na Mašinskom fakultetu prisustvovali su i: Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije, ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić, potpredsednik SANU akademik Zoran Popović, prorektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Ratko Ristić, brojne ugledne zvanice, predstavnici više ministarstava, univerziteta, dekani fakulteta, direktori naučnih instituta, direktori vladinih agencija i tela, direktori i vlasnici velikog broja kompanija sa kojima Mašinski fakultet sarađuje, kao i nastavnici, studenti i penzioneri našeg fakulteta.