Otvorena 10. međunarodna konferencija MCP – CE 2022

10. međunarodna konferencija MCP – CE otvorena je danas u Amfiteatru centralne zgrade Univerziteta u Novom Sadu. Ovogodišnja konferencija predstavlja nastavak misije koja je počela 2004. godine i bavi se problematikom razvoja, proizvodnje i distribucije robe široke potrošnje prema individualnim zahtevima potrošača. Organizator konferencije je Fakultet tehničkih nauka, Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme, organizaciju i menadžment.

Učesnike konferencije pozdravila je mr Katarina Kovačević, podsekretarka u Pokrajinskom sekretarijatu za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost i tom prilikom istakla da Sekretarijat kontinuirano podržava rad visokoškolskih ustanova, kako kroz projektno finansiranje tako i kroz sufinansiranje upravo konferencija i kongresa naših članova akademske zajednice, koji, razmenom mišljenja, iskustava i saznanja, stručnoj javnosti predstavljaju dostignuća iz svojih oblasti.

„Činjenica da Fakultet tehničkih nauka ima 141 aktivni međunarodni projekat najbolja je potvrda prezentacije rada naših stručnjaka, kao i naučne zastupljenosti na međunarodnom nivou. Naša interakcija primetna je i u drugim segmentima funkcionisanja. Izgradnja Naučno-tehnološkog parka govori u prilog činjenici da smo razumeli poruke i potrebe naučne zajednice i pretočili ih u zajedničku javnu politiku“, kazala je podsekretarka Kovačević.

Ona je dodala da je prateći nove zahteve naučne zajednice, u korak sa inovativnom industrijom, a u susret novom izazovu, planirana podrška Sekretarijata, odnosno Pokrajinske vlade, kroz izgradnju Naučno-tehnološkog parka 2, čime će se ostvariti šira perspektiva buduće saradnje nauke i privrede.

Tema konferencije pripada oblasti inženjerskog menadžmenta, a problematika razvoja, proizvodnje i distribucije robe široke potrošnje prema individualnim zahtevima potrošača se postiže putem konfiguratora proizvoda, koji su danas prisutni na velikom broju sajtova proizvođača: automobila, garderobe, kozmetike, elektronike ili, prehrambenih proizvoda, gde korisnik bira željene karakteristike i opcije proizvoda i onda ih naručuje.

Ove godine prijavljeno je 32 rada iz 13 zemalja, i to: Italije, Nemačke, Austrije, Francuske, Rusije, Japana, Norveške, Holandije, SAD-a, UK, Finske i Srbije.