Priznanja za naučnu izuzetnost istraživačima na teritoriji AP Vojvodine za 2021. godinu uručena su danas u Pokrajinskoj vladi. Priznanja za naučnu izuzetnost u 22 naučne oblasti, odnosno podoblasti, uručio je pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević najcitiranijim istraživačima koji su zaposleni u naučnoistraživačkim organizacijama na teritoriji AP Vojvodine.
Pozdravljajući nagrađene istraživače pokrajinski sekretar Milošević je istakao da su se nagrađeni svojim delima izdigli iznad prosečnosti i da su postali referenca koja se ne može zaobići.
„Mi smo upravo zahvaljujući vama, ove godine izvršili određene korekcije i razumeli kontekst istraživanja u društveno-humanističkim naukama, te smo prilagodili vrednovanje naučnih radova na osnovu citiranosti. Pored Skopusa, uzeli smo kao relevantne pokazatelje citiranosti i Srpski citatni indeks, zatim citate časopisa prve kategorije sa liste međunarodnog komiteta slavista“, kazao je sekretar Milošević i dodao da ima još prostora za unapređenje naučnog stvaralaštva.
„Mislim da sada pred akademsku zajednicu dolazi pitanje koliko su u stanju da integrišu više naučnih oblasti i da se posvete projektnim zadacima koji podižu ulogu nauke, ne samo u javnom diskursu, posebno onom koji uslovno zovemo politički, nego pre svega u njenoj ulozi i doprinosu unapređenju privrednog potencijala naše zemlje“, zaključio je sekretar Milošević.
Akademik Teodor Atanacković se zahvalio na naporu pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost na vrednovanju pojedinačnih „kvaliteta“ istraživača, uvažavajući kriterijume citiranosti prema Skopusu, koji u najvećoj meri realno oslikava naučni doprinos pojedinca.
Prema rečima jednog od dobitnika Priznanja prof. dr Sergeja Ostojića ova nagrada ima specifičnu težinu.
„Mislim da smo svi zajedno uspeli da postignemo kvalitetne rezultate u istraživačkoj delatnosti i siguran sam da priznanja prijaju svima onima kojima je nauka prioritet i koji generišu saznanja za koja je jedina vredna internacionalna naučna zajednica“, rekao je prof. dr Sergej Ostojić.
Od prispelih 77 prijava istraživača, dodeljeno je ukupno 52 Priznanja za naučnu izuzetnost, iz 19 oblasti, odnosno podoblasti.
U okviru svake oblasti, odnosno podoblasti, tri najcitiranija istraživača dobijaju Priznanje za naučnu izuzetnost u vidu diplome i nagrađuju se novčanim iznosima, i to tako što najcitiraniji istraživač dobija 80.000,00 dinara, drugi istraživač po citiranosti 65.000,00 dinara i treći istraživač po citiranosti 50.000,00 dinara.
Prilikom ocene naučne izuzetnosti, Stručne komisije su vrednovale broj citata naučnih radova prijavljenih istraživača, koji su ostvareni u godini koja prethodi godini u kojoj se dodeljuju priznanja.
Svečanosti su prisustvovali i istraživače sa Univerziteta u Novom Sadu, koji su se našli na Stenfordovoj listi među dva posto najcitiranijih u 2021. godini, i to: prof. dr Teodor Atanacković, prof. dr Sergej Ostojić, prof. dr Dragan Lambić, prof. dr Ivana Kovačić, prof. dr Jovan Lovrenski.

